معرفی انواع کاغذ چاپ

 

امروزه بیش از ۳۰۰۰ نوع کاغذ چاپ مختلف، برای مصارف گوناگون، در بازار وجود دارد.مصرف کننده کاغذ نیز معمولاً انواع کاغذ را باتوجه به نیاز خود آن را به انواع مختلف تقسیم و نام گذاری می کند: بطور کلی انواع کاغذ های مورد استفاده در صنعت چاپ به شرح زیر می باشند:

 

کاغذ چاپ

 

کاغذ روزنامه

کاغذ روزنامه از خمیر مکانیکی تهیه شده که عمدتاً از خمیر چوب و الیاف بازیافتی است و برای چاپ روزنامه و صورت حساب های ارزان قیمت مثل قبض آب و برق و غیره استفاده می شود.

کاغذی ارزان قیمت که به شکل رول و ورق یافت می شود. قدرت جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ با ماشین افست استفاده می شود.

به دلیل وجود ناخالصی موجود در الیاف که لکنین نام دارد، رنگ آن با قرار گرفتن در معرض نور تغییر کرده و حالت پوسیدگی و شکنندگی پیدا می کند، از کاغذ روزنامه در حجم وسیعی در بازار چاپ و نشر کتاب های جیبی استفاده می شود.

 

کاغذ مکانیکی

نوع مرغوب تری از کاغذ روزنامه است که بخش عمده ی آن از چوب تشکیل شده و درصدی خمیر شیمیایی نیز برای افزایش مقاومت آن به آن افزوده می شود

از این نوع کاغذ برای چاپ مجله و چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور های ارزانقیمت استفاده می شود

کاغذ شیمیایی

در ساخت این کاغذ نیز از خمیر چوب استفاده می شود. مقدار خمیر شیمیایی مصرفی در این روش تقریباً ۹۰ درصد است. این نوع کاغذ از استحکام و رنگ خوبی برخوردار است و عموماً به عنوان کاغذ تحریر و کاغذ فتوکپی و مجله استفاده می شود. این نوع کاغذ را باید در ردیف کاغذ  های سبک و مناسب برای سربرگ های اداری و تحریر و تایپ دانست.

 

کاغذ کارتریج

کاغذ کارتریج از انواع کاغذ های نسبتاً سخت است و از خمیر چوب با الیاف کوتاه ساخته می شود. از این نوع کاغذ برای رسم و چاپ استفاده می شود و انواع آن به صورت خشن، نیمه خشن، بدون پرداخت و باپرداخت تولید میشود.

 

مقوا  

از مقوا برای تهیه جلد کتاب، کاتالوگ و ساخت جعبه و ساخت کارتن استفاده می شود. مقوا معمولاً از کاغذ بدون پوشش تهیه می شود و نوع پوشش دار آن هم تولید می شود. وزن مقوا معمولاً از ۱۵۰ گرم شروع می شود. مقوای ضخیم تر را می توان از لمینیت کردن دو تا سه لایه مقوا به یکدیگر تهیه کرد.

 

کاغذ گلاسه

کاغذ با پوشش گلاسه و صاف، از بهترین نوع کاغذ ها می باشد که سطح آن بسیار صاف و براق بوده ،از کاغذ گلاسه برای چاپ کارهای رنگی و ترامه و چاپ مجلات با کیفیت بالا استفاده می شود. نوع ارزان تر آن به خمیر چوب و یا الیاف باز یافتی تولید می شود.

 

کاغذ پلاستیکی

این نوع کاغذ از مواد پلاستیکی و یا لاتکس latex تولید می شود و یا اینکه با پوشش دادن کاغذ معمولی با مواد پلاستیک ساخته می شود. هر چند که قیمت آن گران است اما برای تولید محصولات ضد آب، مثل نقشه و کتاب کودکان و غیره کاربرد دارد. جنس آن بسیار زبر و خشن و قابل شستشو ست. چاپ این نوع کاغذ، نیاز به مرکب .و تکنیک خاص دارد.

 

کاغذ خود کپی (کاربن لس)

کاغذ خود کپی با پوششی مخصوص تولید شده که می تواند رنگ آبی و سیاه را با وارد آوردن فشار بر روی آن به کاغذ زیرین منتقل کند. کاغذ خود کپی معمولاً در چند نسخه تهیه شده که در پشت نسخه ی اول از کپسول های بسیار ریز رنگی برای انتقال تصویر و یا متن به صفحه زیرین استفاده می شود. این کاغذ در چاپ فاکتور رواج دارد

 

کاغذ چاپ دیجیتال

در چاپ دیجیتال، از تونر به جای مرکب استفاده می شود، که در حقیقت تصویر سازی بر روی کاغذ انجام می یابد. استفاده از کاغذ گلاسه در روش های الکتروگرافی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که ناشی از عملکرد پوشش کاغذ به عنوان یک عایق است. درجه ی رطوبت کاغذ در چاپ دیجیتال یکی از موارد حیاتی ست. کاغذ های مخصوصی برای این روش عرضه می شود که از نوع کاغذ های پلاستیکی است، ولی از نظر ظاهر شبیه به کاغذ های گلاسه است. بدون آنکه مشکلات ناشی از مصرف کاغذ گلاسه  را در چاپ ایجاد کند.
قیمت این نوع کاغذ نسبت به نوع مشابه آن که در روش چاپ افست مصرف می شود، گران تر است.

درباره seomanager

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *